~Passion~
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalGalerieÎnregistrareCăutareUltimele imaginiConectare

 

 Rozen Maiden

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Obsidian Butterfly
Junior
Junior
avatar


Numarul mesajelor : 86
Location : In my broken memories
Data de inscriere : 01/01/2008

Passioned
Status: .:Vspominai Menja:.

Rozen Maiden Empty
MesajSubiect: Rozen Maiden   Rozen Maiden Icon_minitimeLun Feb 04, 2008 11:19 am

Sumar:Sakurada Jun was in the second grade of junior high, but he dropped out of school because he had problems socializing with his classmates. After he quit school, Jun refused to go out, and spent all his time at home shopping on the internet for 'weird' or 'cursed' items. One day, a mysterious box appeared in the middle of his room. When he opened the box, he found a sophisticated doll, which looked so real that it appeared to be alive...

Parere personala(copy/paste>.>):
Rozen Maiden este animeul meu preferat^^ nu pot sa nu-l ador pt k pt mine este animeul perfect. Mereu am fost pasionata de papusi de portelan(chiar si din acest motiv le colectionez ca o nebuna ) si pe langa asta ador atmosfera gotica din anime, desi sunt si scene amuzante atmosfera gotica(pt mine cel putin) nu dispare niciodata...
Povestea este f interesanta si originala. Desi m-a enervat prima data k Rozen a creat papusile doar ca sa se lupte una cu alta... Dar m-am linistit cand Rozen i-a spus lui Shinku k Jocul Alice nu este singura metoda de a ajunge Alice...
Poate k nu se intelege prea bine dar acest anime transmite mesaje importante pe care nu le-am inteles prima data cand am vazut animeul...
Despre personaje... Sunt bine conturate si sunt unice^^ Dar nu neg faptul k sunt unele pe care le urasc, de ex nu o pot suferi pe Shinku... este tipicul personaj principal si sunt aproape sigura k ea va fi cea care va deveni Alice cu toate k nu meirta asta...
Personajul meu preferat timp ne nush cati ani a fost Suigintou. Ca si la toata lumea mi-a placut de ea in clipa in care am vazut-o^^ Este geniala si mi-a placut mult k ea a fost personajul negativ in prima serie... pacat k in a 2-a s-au cam schimbat lucrurile.
Ce m-a enervat a fost k ea in anime nu a fost completa... omg in manga este un proiect terminat si nu inteleg de loc de ce au facut asa animeul(desi am cateva idei dar totusi...). Sunt curioasa dak Kirakishou cum va fi in anime(ma refer la faptul k va fi sau nu va fi terminata din moment ce in manga ea este proiectul neterminat).
Revenind la Gin-sama... cred f mult k ea ar trebui sa devina Alice pt k in primul rand ea este cea mai puternica dintre toate papusile(este singura care poate sa traiasca fara a avea o rosa mistica si si asa s-a dovedit k este mai puternica decat Shinku sau toate celelalte papusi), in al 2a rand ea il iubeste cel mai mult pe Rozen... chiar este obsedata dupa el si ma deranjeaza k Rozen si asa o iubeste pe Shinku mai mult...
Oricum in ultimele luni nu Gin-sama este personajul meu preferat ci Kirakishou... de ce? pt 2 motive... 1. Dupa ce am citit mangaul mi-am dat seama k Kirakishou este cea care imi place cel mai mult pt caracterul ei mai diferit si original... plus k cu siguranta ea este cea mai frumoasa dintre toate personajele(sincer nu cred k am vazut vre-un personaj dintr-un anime sau manga care sa fie mai frumoasa ca ea). Este f dementa si asta ii da un farmec aparte cu toate k majoritatea oamenilor nu vad la ea nimic special. Inca un lucru care mi-a placut legat de ea a fost k este obsedata nebuneste de Gin-sama.
Iar motivul nr 2.: Chiar m-a deranjat extrem de mult k toata lumea este obsedata de Gin-sama... stiu k nu ar fi trebuit sa ma intereseze dar nu mai suportam... a fost prea mult chiar si pt mine si am renuntat la ea desi sunt sigura k dak nu ar fi fost Kira atunci inca as mai fi tot atat de mare fan Gin...
In afara de Shinku cred k toate papusile au fost dragutze...
a da... am uitat sa spun k m-a enervat mult faptul k Bara a aparut in anime... pt k in manga ea nu este si nici in anime nu ar fi trebuit sa apara... in fine... in sezonul 3 oricum nu va mai fi si atunci va veni Kira ca personaj negativ^^
Revenind la papusi... mi-a placut mult si de Kanaria si de "kashira" al ei (mi-a placut mult mai mult decat "desu"-ul lui Suiseiseki si de "unyu"-ul sau "nano"-ul lui Hinaichigo)
Despre coloana sonora pot sa spun doar k a fost superba^.^ Ador trupa Ali Project si trupa Kukui... Mi-a placut mult ed-ul de la Traumend si Ouverture iar la capitolul de op mi-au placut toate op-urile la fel(poate cel de la Ouverutre un pic mai mult). Ador ost-ul mai ales Kamp de la Kukui si Gokuraku Kei Hime de la Ali Project(nu imi mai amintesc in care serii apareau aceste mel...)
Grafica a fost buna(mai ales de la Ouvertre^^) dar in manga parerea mea e k personajele sunt mult mai frumoase...mai ales Gin si Kira*daydreaming*

Cam atat desi sincer as putea sa scriu despre RM pagini intregi^^~kashiraXD

Sunt curioasa dak mai este cineva pe aici care-i rm fan^^
Sus In jos
Arsi
Agent
Agent
Arsi


Numarul mesajelor : 359
Varsta : 33
Location : Blood zone
Data de inscriere : 11/09/2007

Passioned
Status: His sensual touch makes me feel the Fire

Rozen Maiden Empty
MesajSubiect: Re: Rozen Maiden   Rozen Maiden Icon_minitimeMar Apr 01, 2008 7:57 pm

Pentru mine,Rozen Maiden este unul dintre cele mai reusite anime-uri,cu o grafica buna,o coloana sonora pe masura si o poveste excelenta,originala(trebuie sa recunosc ca si mie imi plac papusile foarte mult iar RM m-a atins in acest punct).Am vazut numai prima serie si OVA-ul.Din ce am citit ceea ce ai scris tu mai sus,e mai interesanta manga asa ca poate ma apuc si eu sa o citesc cand o sa am timp saptmana asta.Trebuie sa recunosc ca OVA-ul mi-a placut cel mai mult pentru ca asa am reusit sa aflu mai bine povestea lui Suigintou si relatia ei de "prietenie" cu Shinku.Desi in seria TV,Shinku si Souseiseki erau favoritele mele,in OVA m-a atras Suigintou din toate punctele de vedere:comportamentul ei,durerea ce o purta in suflet pentru ca era lasata la o parte chiar si de creatorul ei,Rozen, dar m-a impresionat cat de mult poate sa-l iubeasca,e singura dintre papusi care ar fi meritat sa devina Alice dar din pacate nu a fost decat un "junk" dar totusi nu ar fi meritat un destin atat de crud >.<.Oricum,in final Suigintou ramane pe pozitie,cea mai puternica pana la urma dar si prima papusa creata chiar daca nu a fost terminata.
Altceva?Pai cam atat am avut de zis,cand am sa termin de vizionat seria Traumed si de citit manga,revin,poate cine stie,manga o sa imi placa mai mult decat anime-ul^_^.
Sus In jos
 
Rozen Maiden
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
~Passion~ :: Anime & Manga in general :: Seriale - Filme-
Mergi direct la: