~Passion~
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalGalerieÎnregistrareCăutareUltimele imaginiConectare

 

 Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]

In jos 
5 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeMar Sept 11, 2007 6:46 pm

Dupa cum observati ceea ce este scris intre [] reprezinta tema de discutie in acest topic!
V-as ruga sa experimentati daca nu sa va "rolaiti pupilele" si sa ne impartasim cunostintele despre programele de mai sus
Am extins reteaua deoarece avem 2 guesterite ce Nu vor sa se logheze[V-am dat de gol] Sper sa intelegeti ceva
Daca aveti intrebari sau teme nu ma supar daca veniti cu ideei!
Sus In jos
Alphard
Taichou
Taichou
Alphard


Numarul mesajelor : 3122
Data de inscriere : 01/09/2007

Passioned
Status: sweet but so sarcastic

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeMar Sept 11, 2007 7:23 pm

Eu nu stiu cine sunt guesteritzele dar o sa le dau curaj (cand vor vedea ce "bine" ma pricep eu in PS vor zice sigur "mai rau de-atat nu se poate" :lol: )

JG, maestra si salvatoarea mea, cred ca vom gasi totusi un limbaj comun (metaforic, cu perdele, jaluzele si aluzii) ca sa-mi explici in genul "pt gradinitza" ce e cu mult-injuratul de mine Photoshop.

Me vrea sa invete cum se amesteca Rolling Eyes mai multe imagini. Suprapus, alaturat, mixat...ceva de genul.
Stiu ca vreau multe dintr-odata. Si mai am si foarte prostul obicei de a alege pt *blenduri [bannere gfx-e colaje]* imagini de proasta calitate (numai fiindca sunt din animeuri preferate si cu personaje mult prea indragite).
Sus In jos
https://animepassion.aforumfree.com
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeMier Sept 12, 2007 1:11 pm

Ok insa pt. ca tot ai pomenit "imagini de proasta calitate"
Am sa-ti arat cum sa le readuci la frumusete :lol: sau ma rog stii tu la ce m-am referit

Am sa arat mai multe modalitati
@Magnetic eraser Tool@
Va previn DACA NU INTELEGETI NU TACETI CA MORMOLOCII PALAVRAGITI BUBUITI-MA!
Deschidem PS[photoshop-ul ~ AB PS adobe photoshop]
Cand spun sus ma refer la Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6hf2gq8
Deci Sus la FILE--->NEW
Dupa aceasta ne ducem din nou Sus la FILE--->Open[selectam pozele dorite]Eu voi alege 2 poze cu o calitate de cacao con latte
Deschidem pozele acum Preluam poza care vrem sa o asezam prima pe blend[=banner,gfx,colaj] Aceasta poza a mea este extrem de deteriorata...arata ca o carpa plina de acarieni[aka prafuletul ala]
Pe coloana cu instrumentele PS-lui [IMGhttps://2img.net/h/oi18.tinypic.com/5x47mz8.jpg[/IMG][Eu am sa-mi micsorez poza ceea ce puteti si voi face va duceti Sus la Image-->Image Size]
Exista o manuta Intitulata BURN TOOL [Rolul acestei manute este de a intuneca ma rog de a da urme si de a reinvia culorile]
Dau pe poza respectiva Dupa care ma duc Sus la Filter--->Clarity/Improver
Si gata claritatea asezam poza pe banner[Asta fiind prima poza!]
A 2 poza daca e si ea la fel de carpa plina de acarieni ca si prima facem acelasi lucru la fel c ala prima poza
Si boom cum decumpam poza II pe coloana de intrumente PS exista 3 tipuri de obiecte ce ne ajuta la decupat
1.Lasso Tool/Polygonal Tool/Magnetic Lasso Tool
2.Rectangular Marquee Tool/Eliptical marquee Tool ...
3.Magnetic Eraser Tool
Fiecare e pt. decupat!
1.E in special pt. poze mai sofisticate eu folosesc Polygonal e mai avantajos
2.E pt. Transparenta dintre doua poze aceasta elimina linia dintre prima si a 2 poza
3.Aici daca backg. pozei dorite are O singura culoare e perfect...eliminam culoarea respectiva cu aceasta radiera!
Acum am decupat
Pun poza 2 pe bannerul unde se afla poza 1 Si dupa asta putem adauga un text[e la alegere]
Dupa care punem un brush eventual o textura[textura e o poza pusa peste banner si umblat la [Normal,Disolve,Color Buurn,Multyply,Soft light si asa mai departe]
Dupa aceasta mergem Sus la FILE--->SAVE AS[alegem jpeg.]

*Finn*
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 643lppi
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 5zgccn5
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4ko001w

Rezultatul meu final e:
Tin sa precizez ca am adaugat brushuri+Un text care l-am modificat in genul Sus Layer-->Layer Style-->Blending option am bifat Stroke,Contour si Bevel]
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 54bsv7r

Spor la lucru celelalte 2 tipuri le fac ori in seara asta..ori acum ori maine sa vad


SCUZATI CA M-AM GRABIT SI AM UITAT SA RETUSEZ[ma dor ochisorii

--_--" Anyway uitati aici filter-ul!]
ATENTIE! Il salvezi unde aveti AB PS[de exemplu eu il am in D...majoritatea il aveti in C]
Astfel C-->Program Files-->Agobe Photoshop-->Plug-INs-->Filters[aici faceti un folder pe care veti scrie Xero! si puneti urmatoarele fisiere in el dupa care deschideti AB PS va duceti sus la Filters si veti gasi folderul XERO care va avea Improver si Clarity!
[Am zis ca C e uzual...in schimb daca il aveti in D la fel...Plug-inS--->Filters]
Acestea sunt fisierele pt. Xero!!!
http://www.gigasize.com/get.php/3195558917/simplicity.8bf
In cazul in care nu stiti cum diholu` se downloadeaza TELL ME!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeJoi Sept 13, 2007 2:05 pm

Am gasit in arhiva[azi nu pot face tutorial deoarece cablul de la laptop joaca feste si de obicei cand termin face scurt si se inchide deci ramane pe maine 2 tuto.]azi e cel cu scris miscator
I. Scris miscator
1. Deschidem un layer cu ce background vrem. Si dupa scriem textul.
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 52vz0gl
2. Si apoi deshidem Image Ready FILE -> EDIT IN IMAGE READY si apoi asigurati-va ca animation palette este vizibil. Daca nu mergeti la WINDOWS -> ANIMATION. Acum vom da transparenta textului din layer la 0
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4p4ekch
3. Apoi vom da click pe butonul din animation palette unde scrie DUPLICATES CURRENT FRAME pt a face o noua imagine
4. Cand dam click pe el ne apare un alt frame in animation palette
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6g04x9c
5. Acum dam click pe frameul nou creat pt a-l selectiona si apoi in layer palette urcam transparenta textului la 100
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6biu80m
6. Acumsuntem pregatiti sa facem pasul cel mare: apasam butonul pe care zice Tween (in animation palette)
7. Si in fereastra kre ne apare selectam optiunile urmatoare:
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Untitled7copyzf0
8. Acum trebuie doar sa dati un click pe butonul unde zice play in animation palette:
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 5zenedj
Rezultatul:
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 638p6q8


PT AL SALVA DAM FILE-->SAVE OPTIMIZED AS


Ultima editare efectuata de catre in Lun Sept 17, 2007 3:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Alphard
Taichou
Taichou
Alphard


Numarul mesajelor : 3122
Data de inscriere : 01/09/2007

Passioned
Status: sweet but so sarcastic

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeVin Sept 14, 2007 2:43 pm

Am incercat sa urmez cat de cat "instructiunile" din primul tutorial...si am ales imagini foarte prafuite Rolling Eyes Arigato pt filter-e, improver si clarity chiar fac treaba buna ;)
Astea sunt imaginile initiale:
https://2img.net/h/oi6.tinypic.com/54l8f10.jpg
https://2img.net/h/oi3.tinypic.com/6bk28o0.jpg

si asta rezultatul:

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 61nuj4j

Fiindca n-am stiut metode ca lumea de retusat acele "margini evidente", de a 'integra" imaginea decupata, am dat cu blur pe margini Razz Si m-am chinuit un pic cu roseala aia enervanta din obrajii fetelor. Imaginea cu kissul am facut-o un pic transparenta fiindca voiam sa dau impresia de "plan secund"... de la ce vreau la ce rezulta e cale lunga :lol:
Recunosc, partea cu scrisul miscator n-am citit-o inca si de vina e timpul limitat, nu dezinteresul.
Aaaa...am fost putin smechera, v-am aratat produsul 2...ca primul Shocked
Sus In jos
https://animepassion.aforumfree.com
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeVin Sept 14, 2007 4:35 pm

Eternal ti-am spus imi place ce ai facut ^^ Insap[mereu va fi un Insa NIMENI NU E PERFECT] o textura + un nou rand de personaje oricum Imi place si asa ^_^
Astazi am spus ca pun 2 tutoriale dupa care il fac pe al 3 lea pt. photoimpact si paintshop[una din guesterite lucreaza cu 3 programe so ^^]

Lasso Tool[+ another 2]&Rectangular Tool[+another 3]

Deschidem AB PS.
dam Sus File-->New
Alegem 2 poze pe care le dorim in acest sens de preferat sa aiba legatura sau macar sa intre in contrast si Dc?! unu la mana creem un blend mult mai rafinat si Cool/Kawaii ....2 evitam miile de layere pt. culoare
Dam din nou sus File-->Open[alegem pozele pot si mai mult de 2]
EI acum avem in fata prima poza pff backg complicat aproape in aceeasi tonalitate de culoare cu personajul[culorile folosite pt. creearea lui]blush Nu putem folosi Magnetic eraser tool riscam sa ramanem fara multe chestii din personaj :lol: astfel luam frumos Lasso Tool/Magnetic Lasso Tool/Polygonal Tool [luam ceea ce puteti manevra Insa eu va indem spre polygonal e cel mai bun]
Dupa ce am incercuit ceea ce vrem sa decupam!Atentie!Dam click dreapta unde gasim Feather[si dam 4! in loc de 5] dupa care dam din nou click dreapta! si dam Layer via Copy!
Si mutam pe blendul alea acest decupaj!
Acum a doua poza la fel ca cazul primei[Atentie mare si la backg daca e de o singura culoare sau combinat Insa nu are aceleasi culori ca cele ce intra in compozitia personajului e Bun pt. Magnetic Eraser Tool!]
In final mergem Sus la Layer--->Merge Visible! duca care luam Burn Tool ne ducem la Filter-->Improver din nou Filter--->Clarity!
In final adaugam ce vrem un text,o textura..un brush si"Pa si pusy" C`est Finni! Ne ducem Sus la File--->Save As[format Jpeg.]
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4unhlbt
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Untitled2bx6
In final mie mi-a iesit asa am vrut sa pun un brush dar m-am lasat de idee


---------------------------------------------------------------------
Acum facem ca la inceput
File---New[aceleasi setari ca in poza]
File-->Open alegem pozele
Prima poza o asezam si o asezam si pe a doua insa sa nu acopere prima poza in totalitate Jumi Juma la ambele dupa care luam Rectangular Marquee Tool incercuim ce vrem sa mutam! sa transpunem dam click dreapta dam Free Transorme->Perspectiv dupa care luam sagetuta si mutam veti observa imediat efectul!
Dupa aceasta mergem sus la Select-->Deselect
Si gata ordonam cum vrem noi pe blend punem ce vrem
Si ne ducem sa salvam
File--->Save as[Jpeg]
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6fshsnn
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 63wxkxt
In sfarsit Eu va pun rapid ca ma cam grabesc mai am de facut inca 5 tutoriale pe niste xXx oricum spre final al meu ar arata asa[e neterminat Smile) Sunt nesimtita dar nah]


Ultima editare efectuata de catre Just Girl in Mar Iul 08, 2008 4:14 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeLun Sept 17, 2007 4:11 pm

:lol: Pt. Photoimpact!
De preferat versiunea 11...Rolling Eyes
Primul pas este sa dam click pe Panou pt. a scoate cadrul blendului[=banner,colaj,gfx]
2.Scoatem pozele[Intre timp dati click pe Easy Pallete ca sa-l basoreliefati asta daca nu deja in aveti]
3.Din panoul de selectie[acela pe verticala cu ustensile]Alegem in loc de Standard Selection Tool Alegem BEZIER CURVE TOOL [inconjuram ce dorm sa punem pe blend]
4.Dupa care da click pe Move Tool
5.Dupa care ne ducem sus la Selection--->Soften[soften edge by :20 Pixels]
6.Dam copy si..apoi paste in cadru!
7.Dupa care retusam ce dorim
8.Ei acum am aranjat bannerul...mergem sus la OBJECT-->MERGE ALL
9.Dupa care ne ducem din nou sus la EDIT-->DUPLICATE-->BASE IMAGE WITH OBJECTS MERGED
10.Dupa care mergem sus la Photo--->Blur edge preserving blur
Setarile[la alegere]...eu le aveam:
Edge Preservation:44
Radius:65
Strenght:Low
11.Object Proprietes-->Akegem in loc de Always *Light*
12.Easy Pallet dam click unde este fill..si alegem unde scrie gradient
13.Din nou la Easy pallet alegem unde scrie Layer-->Soft Light
14.Scoatem Panel blanco vacio 427x427[ma rog...ceva de genu nu m-ai tin minte --_--"]
15.copy cadrului blendului
16.In easy pallete langa galleries este Libraries ei dam la Libraries
Alegem Shape-->Fr43
17.Mergem sus la EDIT-->PASTE--->FIT INTO SELECTION
18.Mergem la adjust size si dam 400x400 Setting..si gata cadrul ^_^"
Mergem unde spune Photo-->Sharpen
19.Un ultim retus...
20.Salvam!

Ok...asta e ce imi amintesc eu :lol: Scuzati ca nu pun imagini dar acesta a fost programul pe care l-am avut doar o luna..si atata stiu..mai stiu cate 3-4 chestii le pun pe urma :-j
Sus In jos
Tina18
Master
Tina18


Numarul mesajelor : 1196
Varsta : 36
Location : Purple June Memories
Data de inscriere : 10/09/2007

Passioned
Status: Schizophrenic

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeMier Sept 19, 2007 12:19 pm

that's pretty cool stuff you got there Very Happy
VREAu si eu poze cu c.c. T__________T

sarumana pentru tutoriale, sunt chiar ajutatoare.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeLun Oct 01, 2007 5:58 pm

Ma rog din cauza timpului prea pretios azi Luni:1.10.2007[evident ca am scris 1.09.2007 :-j]...Fac un nou tutorial...cu ce ocazie?!Mi s-au urcat hormonulus mintalus in lobii paranormali din cerebelas

BRUSHUL~TEXTURA!
Ei bine imagini mai putine ATENTIE mai mare!!![Muhaha teribilism]
Mai intai
Deschidm AB PS SAU PSP[paintshop]
si ne ducem sus la File-->New-->Default photoshop
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 1zmf76g
Dupa asta luam o poza cu brushuri si acum vine minunatia Cool Cool Cool [Sanchiu S Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Fwm9gl]
Eu le am de la un tip care le-a cules habar nu am dp unde nu ma intereseaza pe mine d`apai pe voi :lol:
ma rog iata brushurile CELE NOI
https://2img.net/h/oi23.tinypic.com/11ccs37.jpg
https://2img.net/h/oi23.tinypic.com/slk1at.jpg
https://2img.net/h/oi23.tinypic.com/57k9c.jpg
https://2img.net/h/oi20.tinypic.com/2icbexc.jpg
Mai am dar nu am timp sa le uploadez azi :-j
Astea-s mai vechi
https://2img.net/h/oi22.tinypic.com/2edtfee.jpg
https://2img.net/h/oi23.tinypic.com/2nsctop.png
Am multe dar credeti-ma ca NU am timp :( desi as vrea s ale pun :-l
Acum luam o poza de astea cu brushuri si cu [IMGhttps://2img.net/h/oi20.tinypic.com/ra9qc2.jpg[/IMG] [CROP] decupam ceea ce vrem sa transformam in brush ⭐
Dupa care ne va ramane o portiune alba ei bine cu https://2img.net/h/oi20.tinypic.com/72r98o.jpg Eraser Tool din imagine cu un click am sters toata portiunea alba dupa asta mergem sus acolo
LANGA FILE SE AFLA EDIT![AM ZIS LANGA!]
--->EDIT--->Define BRUSH PRESET!
Ei dupa asta mergem la brushs https://2img.net/h/oi23.tinypic.com/25kh0k9.jpg Aici am gasit brushul pe care VOI L-ATI FACUT[eu ma aplud singura..daca faceti la fel anunta-ti-ma sa ma alatur voua]
Mie de la
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 28gy0xg
Am ajuns la
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 29m4mth

Asta se cheama brush cu ajutorul lui puteam face o textura sau un backg. depinde ce doreste fiecare pe lb mea..*Sta la cheremul tau!*cheers

-----------------------------------------------------------------------
Acum punem pe un layer alb! un brush sau mai multe si incepem sa bagam efecte ^_^
Dupa ce ati pus brushul va duceti al filter si cautati efectul convenabil..dupa care veti remarca ca ati facut un backg. sau o textura

Nu ma mir daca nu intelegeti textura! JE ...MOI ....EU revin aici pana pe 1.11.2007! kiddin` revin rapid...Si va explic mai pe larg
Sus In jos
Alphard
Taichou
Taichou
Alphard


Numarul mesajelor : 3122
Data de inscriere : 01/09/2007

Passioned
Status: sweet but so sarcastic

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeLun Oct 08, 2007 3:54 pm

Thanks, JG, pt brushurile care sunt...wow, teribile! Acum...trebuie sa recunosc si eu ca treaba cu EDIT--->Define BRUSH PRESET o stiam de la cineva, dar nu mi-a dat prin cap sa definesc ca brush si parti decupate din diferite "imagini/chestii" de pe net (silly me :lol: ). Acum trebuie sa ma apuc de lucru si sa "mazgalesc" layere albe. Pacat ca ma enervez prea repede cand intru in PS. Oricum, ms pt idei si sper sa revin cu (multe) intrebari. Iti urez rabdare indelungata cu mine, cand vei avea si timp, desigur.
Sus In jos
https://animepassion.aforumfree.com
Andreiutza
Master
Andreiutza


Numarul mesajelor : 1443
Varsta : 30
Location : Zero's bed.
Data de inscriere : 03/09/2007

Passioned
Status: .l o v e s i c k.

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeSam Oct 20, 2007 6:13 pm

Just Girl, esti minunata.. am vrut sa fac o chestie mai frumoasa la primul tutorial, dar m-am lasat si eu de idee caci nu stiu sa tai prea bine pozele si imi iese un haos total..
So, ce-am reusit sa fac eu, decupand [ma rog asa vine vorba, dar aveau bkg, negru si a fost piece of caek] si am pus un mic brush de la tine, ptr care apropo iti multumesc frumos caci eu nu aveam absolut nici un brush si iti dai seama ca la cat de bata sunt eu in PS nici nu stiam sa-l fac.. ^^' Anywayz, lookie ce mi-a iesit..
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Hmm
https://2img.net/h/i214.photobucket.com/albums/cc35/HanadaK/PhotoShop%20Art/hmm.png

Ah, si incercand sa fac si acel gif ^^'
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Hanada-Kiwako-gif

Oh si.. ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea spune cu ce se decupeaza cel mai bine o poza, caci vezi ca sunt varza.. :lol:
Btw.. stii cumva de unde as putea lua fonts? >.>

Edit: ok, revenind la cat sunt de dusa.. dupa ce am facut acel "brush" am incercat sa mai fac altul, caci am gasit unul mai frumos.. si nu mai merge :|
Ce am mai gresit de data asta? ^^''''
Sus In jos
http://e-shuushuu.net/
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeSam Oct 20, 2007 9:03 pm

Hanada Kiwako a scris:
Just Girl, esti minunata.. am vrut sa fac o chestie mai frumoasa la primul tutorial, dar m-am lasat si eu de idee caci nu stiu sa tai prea bine pozele si imi iese un haos total..
So, ce-am reusit sa fac eu, decupand [ma rog asa vine vorba, dar aveau bkg, negru si a fost piece of caek] si am pus un mic brush de la tine, ptr care apropo iti multumesc frumos caci eu nu aveam absolut nici un brush si iti dai seama ca la cat de bata sunt eu in PS nici nu stiam sa-l fac.. ^^' Anywayz, lookie ce mi-a iesit..
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Hmm
https://2img.net/h/i214.photobucket.com/albums/cc35/HanadaK/PhotoShop%20Art/hmm.png

Ah, si incercand sa fac si acel gif ^^'
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Hanada-Kiwako-gif

Oh si.. ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea spune cu ce se decupeaza cel mai bine o poza, caci vezi ca sunt varza.. :lol:
Btw.. stii cumva de unde as putea lua fonts? >.>

Edit: ok, revenind la cat sunt de dusa.. dupa ce am facut acel "brush" am incercat sa mai fac altul, caci am gasit unul mai frumos.. si nu mai merge :|
Ce am mai gresit de data asta? ^^''''

M-am intors dar nu sa continuii tut. ..nesimtita ca de obicei...but hei am zis ceva vad eu cum fac sa pun restul...
Intre timp
#Eternal PS trebuie luat ca un fel de "Bhey ma leshy`"
#H.Ky well Good Job for a novice ^_^"
First of the all...am sa-ti mai dau brushuri speciale pentru rendere novice..cel putin sper sa am timp de uploadare...
Cat despre bannerul iesit...nu pot spune decat *Felicitari!*
Cat despre gif...Bravo si la asta
Ei bine imposibil sa nu mai poti crea tu brushuri doar daca ai stricat configuratia..si atunci tot ai fi putut..anyway poate un Printscreen ceva..
Ma rog..fonturi le puteti lua de pe www.dafont.com
Cat despre decupaje..am facut un tutorial...insa Polygonal Tool e cel mai bun! asta e de garantie insa trebuie rabdare...insa cu el..si cu putin Eraser Tool numai bun ^_^" cel putin asta e tactica mea..de fapt eu nu am o tactica definita folosesc ce e necesar la momentul respectiv

Alte intrebari?
Sus In jos
Andreiutza
Master
Andreiutza


Numarul mesajelor : 1443
Varsta : 30
Location : Zero's bed.
Data de inscriere : 03/09/2007

Passioned
Status: .l o v e s i c k.

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeSam Oct 20, 2007 9:55 pm

Aww thanks you :3
Iar pentru brush'uri.. nu am cum sa-ti multumesc daca ai tiomp sa le uploadezi. Oh, am gresit eu.. la cat sunt de dusa, abia dupa aia mi-am dat seama unde gaseam brushurile, si pana la urma mi-a iesit ceva de care chiar sunt mandra si imi place..
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Omg
Sincer imi place cum a iesit ^^
Cat despre renders, ei bine eu le fac cu Magic Eraser Tool si apoi restul care e usor cu Eraser Tool. Si voila' ca-mi iese ^^

Si sankyuuu mult de tot pentru site-uk cu fonts, chiar cautam vreo 2-3 ^____^

JG, u're teh best! ^_______________^
Sus In jos
http://e-shuushuu.net/
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeDum Oct 21, 2007 10:09 am

#H.Ky asa si trebuie s ate simtit ^_^" daca in AB PS intri cu ideea sa faci...atunci fii sigur/a ca vei reusi ^_^"

Da ma rog...deci azi sunt stopata in casa Rolling Eyes
Ei bine m-am gandit sa va mai pun ceva cu care mai umblu eu... ma rog..
Alte site-ri cu fonturi[sa spuneti daca nu stiti cum se instaleaza]
www.dafont.com
www.getfreefonts.info
Acum cateva mai multe Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 2hpois5 brushuri pe astea cum le instalam noh?! pai pur si simplu le salvam unde avem AB PS respectiv in Present-->Brushes ...le dezarhivam sper ca stiti cum daca nu ask...dupa care deschidem AB PS ne ducem la brushes si acum la Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 2dqsom0
Dupa care dam Load...[uitati poza] Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 2ivywlw
Dupa care dupa ce am dezarhivat brushul il bagam acolo dam Load si il bagam ^_^"
Cateva site-ri cu brushuri
http://getbrushes.com/

http://inobscuro.com/brushes/2/

http://www.brushes.obsidiandawn.com/sets/vector-designs.htm

http://www.spy-glass.net/brushes/040.html

CONTINUARE TUTORIAL BACKGROUND SI TEXTURA
Ei bine acum sa va lamuresc!
Backg.(background) e ceea ce se afla in spate...adica pe care punem ce vrem brushuri,personaje,chestiute diverse! <----------Se numeste BACKGROUND
Textura e ceea ce se pune pe un blend si se umpla la blending option dupa preferinta fiecaruia <------Asta se numeste TEXTURA!

Dupa ce am dar definitiile pentru a nu mai fi incurcate sa revenim Smile
Deci dam sus la FILE-->NEW
Dupa care luam Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 2w319c9 alegem ce vrem acum sa va dumeresc ce sunt cu acestea nuh!?
I.Gradient tool [in functie de culorile pe care le aveti alese] acesta sunt culorie in cazul meu Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Axoe1l
Dati pe acel Layer si veti vedea ca se formea in 2 culori..pe romaneste se coloreaza :lol:
Exemplu la mine: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] R8ujx2
Deci asa se face cand folosim Gradient Tool

II.Paint Bucket Tool e vopsea intr-o singura culoare ^_^"

Ok deci dupa ce am facut asta ... alegem un brush/2/3 un milion cate vreti...le asezam cat mai estetic si ne ducem sus la Filter si cautam efectul dorit! Ei bine
In cauzul meu am ales Esthetiques--->Extrusion
Si a iesit Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 2crvk35
Dupa care sa fac o textura nuh?!
Ei bine textura se face ca Backg. dar de obicei se pun mai multe brushuri..de aceea poti inversa backg. cu textura vezi si tu cum e mai estetic ^_^"
Asta e textura e la graba facuta dar sper ca ati prins ideea
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 33dwp34

Ei bine deci punem textura pe blend si ne ducem jos la Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Esutjk
Si alegem ce dorim noi din blending option layers textures ^_^""
adica din asta Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 25ppxs0
Uitati ce mi-a iesit dupa ce am umblat la blending option layers textures
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 2qb51ec
Ei bine dupa care dam un border si oleak de burn tool asta la alegere ^_^ and ready

Look at me...I mean ce mi-a iesit l-am facut odata ce am explicat ^_^"
Asta e un mic retus Rolling Eyes *stiu ca a iesit ca dracula..dar e in graba..in 5 minute cred si eu ca trebuia sa iasa ce a iesit*
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 2mry260
Sus In jos
Andreiutza
Master
Andreiutza


Numarul mesajelor : 1443
Varsta : 30
Location : Zero's bed.
Data de inscriere : 03/09/2007

Passioned
Status: .l o v e s i c k.

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeVin Oct 26, 2007 5:55 pm

Hmm.. cum spuneam Just Girl esti fenomenala, daca nu erai tu.. habar nu aveam sa mai fac nimic si ma lasam cu totul si de a deschide PS'u ^^'''
Asa.. deci dupa ultimul tau tutorial tot ce mi-a iesit a fost ce am acum la sig, mai precis asta >.> Sincer mie imi place, dar nu am observat anumite lucruri pe care le-ai spus tu, se vede ca esti priceputa ^_~

Asaaa.. daca nu te superi as avea si 3 rugaminti [stiu ca par multe]
1. daca mi[ai putea arata cum se face acel border rotund, caci mi-e mila de Pangethy careia i-am ars creierasii incercand sa-mi explice si ghici ce.. nu a reusit ^^' Poate de la tine pricep ceva, pentru ca nu stiu cum zicea ea sa ii tai marginile O.o

2. tot de Syma e vorba.. XD Avea ea un sig cu Yumiko, mi-ar placea sa stiu cum se face sa pun o imagine, sa ii fac un fel de fond cu o culoare mai transparenta.. dar stai ca stiu ca nu intelegi din explicatiile mele superbe, si noroc ca am poza sa iti arat ^^'
https://2img.net/h/i214.photobucket.com/albums/cc35/HanadaK/PhotoShop%20Art/Syma1333.png
Deci e vorba de poza din spate, cum a facut acel galben transparent?! O___O

3. O poza, cu "reflectia" ei in spate.. nu se intelege nu? Pai facusei tu o poza pentru ziua cuiva de pe acest forum..
Am gasit poza ^^'''
https://2img.net/h/oi4.tinypic.com/4mhjzph.jpg So liek this >_>

Si scuze daca am cerut prea multe, nu este necesar sa raspunzi la toate ^^' As mai avea o nelamurire dar o las pe data viitoare, nu vreau sa te incurc mai mult decat am facut pana acum ^____^''
*huggles* ^^
Sus In jos
http://e-shuushuu.net/
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeMar Oct 30, 2007 9:07 pm

Hanada Kiwako a scris:
se vede ca esti priceputa ^_~
Stop doing this...Nu stiu daca stii sau stii..dar urasc chestii gen"arigato..merci..multumesc" Rolling Eyes plus ca nu-mi prea place sa ies in evidenta --_-- pe scurt insusirile so I hope you understand what I hate...

Okay pe tina anime love am facut acel tutorial da nu-l mai am salvat acum il reiau INTREBATI DACA NU INTELEGETI!Manana tutorial special de Halloween Very Happy

Tutorial FORMA FINALA BLEND!
SUNT 2 TIPURI:
I.Cu ajutorul lui rectangular marquee Tool si ce mai are ala ca frati/surori adica porcaria asta Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 534sgu8
II.Cu rectangular tool alta porcarie dar mai mescheroasa ca aia de mai sus are ca prim plan chestia asta Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 534sgu8

SO WE START WITH I.
Luam una din cele prezentate de mine eu am sa iau eliptical marquee tool sora cu rectangular marquee tool Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 534sgu8

Si incercuiesc pe poza dorita CE VREAU SA PUN PE UN ALT LAYER pentru definirea formeai dupa care iau sageata[Move Tool(V)]Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4zdcyzd
SI pe un nou Layer Stiu ca v-am bombanit layer in sus layer in jos ce bombanici spun yo aici nuh?!
LAYER= sus la FILE--->NEW[setam cum dorim] and then ok!
asa si mutam pe un layer nou ce am incercuit cu sagetuta aia
Mie mi-a iesit asta
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 5zdy7iu

Now II!
Deschidem poza dorita!Dupa care ne ducem sus acolo pe banda aia de sus sus...unde e File,Edit,Select,Image,Filter si etc dar nu in ultimul rand si LAYER!
EI SUS ACOLO LA LAYER! LAYER--->DUPLICATE LAYER
luam dupa asta una din Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 52n9ugz
Alegeti rounded pentru cei ce doresc colturile rotunde ^_^"
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6gt6gc9
Alegem rounded si iar incercum ce dorim sa facem cu forma respectiva!
Acum umblam putin la Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4lpywrm
Asadar acel Shape 1 trebuie sa fie la mijloc adica intre Background si background copy iar cu mouse-ul il duc intre incat sa arate asa! Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 624fuap
Dupa asta ne asiguram ca am dat click PE shape 1 dupa asta ne ducem sus la LAYER[care e vecin cu Image care e vecin la randul lui cu EDIT care e vecin intr-un final cu FILE] dupa cum spuneam ne ducem sus la FILE-->RASTERIZE-SHAPE
Dupa care dam click pe BACKGROUND COPY adica asta Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 61v2tz5

Dupa care ne ducem inapoi sus la LAYER--->Creat clipping sau dati deodata ALT+CTRL+G!
Dupa asta ne ducem again sus la LAYER-->MERGE DOWN!
si cu sagetuta mutam pe un nou layer!
In final a iesit
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 34nfz2x


In cazul in care vreti alte forme precum o inima o pisica si mai stiu eu ce ne ducem la Rectangle tool https://2img.net/h/oi3.tinypic.com/6bucdc1.jpg
Dupa care in caz ca nu avei decat hm 10 va duceti acolo[vedeti poza
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6fs2j41

Deci aceste forme sunt auxiliare formelor alea cu colturile rotunde si etc! blush pentru a ajunge la ele se trec prin aceleasi etape --_--

Daca mai pot sta revin cu edit!


Ultima editare efectuata de catre in Sam Ian 12, 2008 11:51 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeMier Oct 31, 2007 9:46 pm

TUTORIAL HALLOWEEN!

Oky doky smoky[ods]
I don`t know if is smt special buy I try to hm explain what I hm...ma las de chestia asta ^_^" Ma rog deci daca e Halloween automat voi folosi ceva care sa NU fie in tema *asta-s eu ce sa-i faci*
Mai intai de toate deschidem AB PS(ca doar deh)
Deschidem pozele dorite va voi da o textura pe care o vom utiliza insa intre timp dati sus la FILE-->OPEN[ Suspect ] si inabusiti ps-ul acum deschidem un nou layer adica mergem sus la Layer-->New!
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4qr50k6
Punem pozele pe acest banner
Dupa cum spunea ASEZAM POZELE PE ACEST BANNER*tipat la 2 domnisoare*deci ne ducem cu mouse-ul...SI DA! STAI CU DEGETELE PE ALA si cand iti vine sa scoti o *perla* apesi ca sa nu vb intr-aiuri
Okay acum eu am de indepartat niste margini deoarece asa i-=a fost sortit pozei
si ma iau dupa poza asta Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4kz4rae
Dupa care mergem sus la Layer-->Merge visible

Ne ducem again sus la Filter-->Sharpen-->Sharpen[il aveti toti]
Apoi ne ducem sus la Layer-->New layer
si incepem sa-l coloram pe acest layer cu[Bau]culoarea 0D078F
coloram eventual cu un brush daca nu cu paint bucket[e mai sus la textura]
dupa care ne ducem in baza de culoare/panou[RETINETI AICI CA NU MAI FAC PRINT SCREENURI CAND ZIC BAZA DE CULOARE INSEAMNA UITATI-VA IN POZA!]si setam modul Lighteen
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4zuw9lk
Acum ne ducem din nou sus la LAYER-->NEW LAYER
de data asta umplem cu culoarea asta DD6DC1
sa aveti setat ca mine Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 54mkjee
Eventual daca e prea roz folostiti Lighteen in loc d` darken
Din nou sus la
Layer-->New layer
si pe asta il umplem cu F6B876
da sa aveti la opacity[vedeti poza de mai sus 100%]
iar la fill 100%
Acum din nou
sus la LAYER--->NEW LAYER
p` asta il umplem cu 369C0D
dar sa avem al opacity-->28%
iar la fill-->81%
pe asta il punem la color dodge mode

Duplicam ultimul layer la mine scrie[Layer 2]
ultimul insemnand cu ce am icneput adica primul
sus la layer--->duplicate
si avem grija ca copia asta sa fie prima adica sa fie in fruntea tuturor Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4muns44Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4muns44

Si il punem la modul SOFT LIGHT


Acum sus la LAYER--->MERGE VISIBLE
Sus la IMAGE-->ADJUSTEMENT-->COLOR BALANCE
Punem in ordinea asta
+20
-23
+51
Dupa care ne ducem sus la LAYER-->DUPLICATE
si punem iar la soft light mode
Mergem sus la IMAGE-->ADJUSTEMENET-->DESATURATE


CONTINUAREA MAINE --_-- SCUZATI DAR M-AM APUCAT ACUM 25 MINUTE --_-- (ma tin de vorba pe ei nu pe mine tabarati
CONTINUARE
Layer-->Merge Visible
Acum punem textura asta peste blend https://2img.net/h/oi9.tinypic.com/5xylv2b.jpg
Si o punem la modurile Linear Burn/Lighteen/Hard light ceea ce va place mai mult dupa care dam opacity 80% iar fill dam 90%
sus la IMAGE-->ADJUSTEMENT-->COLOR BALANCE
cu urm. chestiute ma rog *cam mult stiu*
-100
0
+100
dupa care dam sus la LAYER-->MERGE VISIBLE
Dupa care ACUM AICI FACEM 2 BANNERE ^_________________________^
I. PUNEM textura asta https://2img.net/h/oi5.tinypic.com/4uj31w9.jpg si dam la modul LINEAR LIGHT!
dupa care mergem sus la Layer-->Merge visible
ne ducem sus la FILE-->NEW si ducem blendul pe noul layer dar aveti grija ca noul layer sa fie negru
dupa care ne ducem sus la Layer-->Blending option si dam stroke 1 px si alegem culoarea care credem ca se potriveste dupa care putem salva asta e bannerul I[eventual scriem ceva ^_^]
II.ACUM daca nu vrem sa facem primul banner
Punem textura asta peste blend https://2img.net/h/oi5.tinypic.com/4l7y39i.jpg
Setam textura la modul Linear Light!
dupa care mergem sus la IMAGE-->ADJUSTEMENT--->Color balance
37
21
100
Dupa care daca vrem maia daugam o poza daca nu lasam asa si mergem si mergem sus la LAYER-->MERGE VISIBLE
dupa care punem textura asta https://2img.net/h/oi16.tinypic.com/2rghs7r.jpg si alegem modul pe care--l dorim noi!!!!
Dupa care facem ce vrem ii adaugam text si eventual un brush ma rog Sper ca ati inteles ceva si imi pare rau dar uneori v-am avertisat ca sunt cam ne+simtita

ceea ce mi-a iesit Smile
I[adica in primul caz]
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4xkxvyr
II[adica in al doilea caz]
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 4pjv04o
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeMier Noi 07, 2007 8:31 am

CUM SA FACI COLTURI ROTUNDE FARA SA NECESITI UN BACKGROUND!


Deschidem AB PS
Deschidem poza/blend-ul!
eu am sa deschid o poza ca momentan nu prea am cum sa fac blend-ri*lenesa sau nu nu am cum*
Si acum ne ducem jos unde se afla baza de culoare si nu ne legam de ea ne legam de poza adica vedeti poza,dam click dreapta unde am dat eu in poza si alegem ce am ales eu[dupa care dam ok]
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 2la7dw8

Dupa asta we need to select the picture nuh?! si ce facem
Mergem sus la select-->Load Select!
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 71te10

Mergem din nou sus la SELECT-->MODIFY-->BORDER(5 PX~pixeli)-->ODS[oky doky smoky]
Mergem din nou sus la SELECT-->MODIFY-->SMOOTH)20PX~PIXELI)--->OK
Si apasam tasta DELETE pe tastatura aveti undeva unde scrie delete ei bine apasam acolo ^_^""""""""""""""""""'

Acum mergem din nou sus la SELECT-->DESELECT
Si READY!
INSA ATENTIE
Salvam poza ca gif!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Ruplqq

Mie mi-a iesit
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 95wfo7
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeJoi Dec 20, 2007 7:55 pm

Wake up ...when december ends?!

I.Haideti fetili ce faceti ati facut ce scrie in titlu"beat mort"/....XxXaratati si voi ce ati exersatXxX
II.Urmatorul tuto va fi 2 in 1
III.I finished that blend. sa nu ma aruncati in drum..ca e mai bine pe pres

I....inca astept

II.
-deschidem Ab ps
Ne ducem sus la FIle-->New-->Ok(alegem setarile dorite de fiecare)
File-->Open(alegem poza pozele pentru blend)
Optional cine vrea sa faca backg. sa faca ci nu nu..mutam poza/pozele
pe acel layer alb/transparent sau etc..pe ala[file--new--ok]
Asa dupa asta mergem sus la Layer-->Merge visible
Punem chestia asta pe blend
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 71ft4wo
Si o fixam la
Opacida:35-40 (in functie de preferintele fiecaruia)
Fill-25-30(la fel cum preferati)
Mod-Overlay
Uitati aici
[....................am....gresit :| uitati-va in exemplele de la urmatorul e la fel chestia numai ca-s altele setarile]
Dupa care mai punem si asta chestie pe blend
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6u4d7bm
la opacid:55-60
fill:65-65
Mod: Darken
Ca-n imginea de mai jos setarile alese de mine
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 851o175

Asa dupa asta sus la Layer-->Merge Visible
din nou apoi sus la Layer-->Duplicate Layer
Dupa care ne ducem sus la Image-->Adjustement-->Desaturate
dupa care punem din nou
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6u4d7bm
De data asta cu setarile
opacid:40-35
fill:60-65
mOD:Darken
eu am setat asa dar acolo setati urmariti poza
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6ksbjbr

Dupa care ne ducem la primul layer ala colorat! si dam din nou sus
Layer-->Duplicate layer dupa care-l pozitionam intre(vezi poza mea)

opac:50
fill:70
mod:Normal
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 7xy7sw6

Ods...dupa asta dam sus la Layer-->Merge Visible
punem textura asta pe blend
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6tv9nnm
La modul Lighten
and that`s all...am zis ca e 2 in 1
acum sa asta e bun ^^ il salvam ppuneti ca nume blend 1...


acum!

mergem sus la File-->New-->Ok sa fie mai mare decat blend 1! si
sa selectati transparent adica un layer transparent pe romaneste
Luam eliptical Marquee tool
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6ty2qgo
si desenati un cerc in forma de cd
Iar cu paintbucket tool aveti grija sa aveti culoarea alba!
dati in interiorul cercului(apoi sus la Select-Deselect)
Apoi tot cu eliptical marquee tool facem un cerc mai micut in interiorul cercului mare
apasati apoi pe tastatura Delete
Sus apoi Select-Deselect
Deschidem blend 1 si-l punem pe acest Cd facut de voi
si mergem sus la Layer-->Create Cliiping Mask...and invartim poza aia cum dorim noi
Atentie eu nu l-am finalizat adica scris brush si stuff voi sa-l
finalizati =)) Kdiin e de forma al meu voi sa-l impopotonati bine ^_^
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 8ak759s


III.Diseara lene sa le pun Smile)


III.Ei bine acel blend e acesta Mad ( da stiu nu e Rolling Eyes)
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Llyyop2


Si din acest blend fiecare vine prezentat in parte sunt mai multe
gif-lete pentru ca nu mergeau toate...ca programu nu suporta prea multi
bites Idiot yeah I know bani irositi degeaba :-j dar ...nu vreau
spitalizare dupa ce va ve-ti vedea p`acolo ma refer la ce am
scris...and hm pozele is puse dupa mine O_o daca vreti schimbari sa ma
anuntati..and hmm...da gata nimic :-j intru peste 3 ani* de la a 2
editare a acestui post* poate ma uitati :lol:
Sa se caute fiecare membru ma refer la gadjici in gif-ri
https://2img.net/h/oi1.tinypic.com/8alzf9w.gif
https://2img.net/h/oi17.tinypic.com/80pwlzo.gif
https://2img.net/h/oi14.tinypic.com/6xucnlw.gif
https://2img.net/h/oi9.tinypic.com/7ynt37t.gif
https://2img.net/h/oi13.tinypic.com/8gf8jtg.gif
https://2img.net/h/oi11.tinypic.com/7yreh5y.gif
https://2img.net/h/oi1.tinypic.com/6o3hi5d.gif
https://2img.net/h/oi19.tinypic.com/8az36zl.gif
https://2img.net/h/oi5.tinypic.com/8dxcjn5.gif
Sus In jos
Andreiutza
Master
Andreiutza


Numarul mesajelor : 1443
Varsta : 30
Location : Zero's bed.
Data de inscriere : 03/09/2007

Passioned
Status: .l o v e s i c k.

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeJoi Dec 20, 2007 9:39 pm

Omg JG, au iesit superb! :X:X Abia astept sa intru pe mess, I see a new status =))

Oricum, o treaba excelenta si sper sa mai vad din astea de la tine ca sunt chiar superbe! :X
Sus In jos
http://e-shuushuu.net/
Lunnariz
Professional
Professional
Lunnariz


Numarul mesajelor : 623
Location : Underworld
Data de inscriere : 02/09/2007

Passioned
Status: Dangerous Seductress

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeSam Dec 22, 2007 4:53 pm

OMG cat de marfa au putut sa iasa...adik normal dak sunt facute de tine...fato ai talent nu gluma...
felicitari shu multumim pt urari!!!
*hugs and kisses* 4 a really sweet girl
Sus In jos
Tina18
Master
Tina18


Numarul mesajelor : 1196
Varsta : 36
Location : Purple June Memories
Data de inscriere : 10/09/2007

Passioned
Status: Schizophrenic

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeVin Dec 28, 2007 10:47 pm

WAAAAAAA!! that's really cool JG!! Sarumana pentru dedicatie ;]
Si acum un tut a la Tina >_>;;;Dupa ce am deschis ps-ul si ne-am ales o marime pt sig(cat vreti voi) eu am ales gradient too, radiant gradient.
cam asa ceva
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 81458885ax1
*nota, culorile sunt la alegere, de preferat sa se potiveasca cu renderul.
Apoi duplicam layerul de cateva ori cu Ctrl+J
Apoi dam click pe smuge tool si mergem la brushes ca aici

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Aaej9 ce brush folosit alegeti voi, eu am ales special efects brushes, iar opacitatea tot la alegerea voastra sta.
Smugeiti layerele si apoi jucati-va cu efectele cum va place.Adaugati niste absrtact brushes si titles pe un layer.
Mie mi-a iesit asta :

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Aaanc8

Acum pun peste imaginea de la JG din postul de mai sus si l-am pus pe lighten.
Adaugam renderul, niste faina si e gata reteta xDD
Aveti imaginatie asa ca aranjati renderul cum vreti Very Happy Flatenuim imaginea si adaugam marginea, asta cred ca stie toata lumea sa faca Very Happy
Am adaugat textul si voila!!
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Ladyks9

Edit: altceva facut in acelasi stil

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Beauty
Sus In jos
Selena
Master
Selena


Numarul mesajelor : 2353
Varsta : 33
Location : Valley of Dreams
Data de inscriere : 01/09/2007

Passioned
Status: ...but that`s not the shape of my heart.

Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeSam Dec 29, 2007 12:00 am

waaaaaaa JustG sunt super luv
de abia ashteptam sa le vad ^^
felicitari, tzi'au ieshit super super tare. Bravo!
spor la treaba smile
shi Tina ... saru'mana mult pt tutorial @_______@ YES!
Sus In jos
https://animepassion.aforumfree.com/index.htm
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeJoi Ian 10, 2008 11:38 am

O_____O
Deci mai intai de toate sanchiuiala..stiu ca mai am de lucrat la ele dar va multumesc si asa kiss *drama Smile *

Iar acum Tina O____O super benga dunga mov tuto



Revenind la ultimul post :-j....am uitat sa-l salvez..si sa va zic optiunea II -_-"""""""" Sa ma scuzati
Il salvati PNG!!!nu jpeg!!!CI PNG!
Dif!
Asa e salvat PNG *nu stiu de ce aici nu functioneste..probabil nu e activ at la setari dar dau print screen cum apara ^^" *
ideea e daca in caz ca nu apare...ca e put si simplu cd form`..adica fara backg
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 8au4wti
salvat JPEG cu backg.



Ma rog acum dupa tuto Tinei
MI-a iesit asta ^^"""" sper ca e bine ^_^

Tina tie ti-a iesit bine dar is gagauna mica si..
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 71gtcmh
-_-""""
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
avatar



Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitimeSam Ian 12, 2008 1:20 pm

Ei bine...ca tot a trecut ceva timp iata un tutorial complet de la A---Z adica cu tot..cu text efecte si stuff ^^"...va fi intr-un nou stil ma rog...o sa vedeti ^^".
Acum raspuns la intrebarile lui Sekai*cam late dar ce sa ii faci daca nu-mi apar pozele pissed off ..nu ca acum mi-am aparea poza cu yumiko a lui SetsunaS"....da deci..chestia cu reflectia pai...am lasat marimea originala a pozei si am umblat la modul layer-ului adica"colo/overlay/soft light"etc...dar si opacity ajuta ^^"....iar a doua care s evede in totalitate am micsorat dimensiunile sa para altfel :-j...cat despre 2....I can`t see the picutere-_-"""

Deschidem Photoshop-ul
Eu in general folosesc astea..deoarece ba micsorez ba maresc :-j
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6wznfde
Asa.....dupa asta deschidem poza la alegere...eu 3/2 voi deschide ^^".
si o punem in acel layer...ma rog dupa ce am pus/pus-o poza/ele ne ducem sus la Layer-->Merge VIsible
Si facem efecte...eu am sa aleg 2 tipuri
I efect e sa punem textura asta
https://2img.net/h/oi7.tinypic.com/6xtwxg3.jpg
La modul COLOR!
II.
Sa punem textura asta
https://2img.net/h/oi7.tinypic.com/6xtwxg3.jpg La modul Soft light
Dupa care ne ducem sus la Layer-->New layer si cu ajutorul lui Paint Bucket Tool umplem layer-ul cu culoarea 093545
Si dam la modul Exclusion
Dupa asta iar mai adaugam o textura
https://2img.net/h/oi17.tinypic.com/81fkr2d.jpg la modul Darken Color
Si mergem din nou sus la Layer-->New layer si umplem de data asta cu culoarea 250854
Mergem sus la Layer-->Merge visible
Dupa care punem textura asta la
Soft LIght sau Overlay
Sus la Layer->Merge visible!*asta e juma de blend*
Asa dupa asta Ne ducem sus la File--->New! si alegem niste dimensiuni mai mari ^^ decat initialele
Umplem acest layer cu ce culori dorim noi..dar de preferat sa contina macar una fata de blend-ul de mai sus!!!
Asa si punem un brush pe care-l dorim noi!
Dupa care luam rectangular marquee tool si incercuim unde vrem sa punem juma aceea de blend ^^"...eu am ales partea de jos
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6uepgya
....uitati unde am selectat eu
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6og0cqr
Si dam delete de pe tastatura

Deci daca aveati layer transparent va va aparea transparent daca-l aveati alb..va va ramane alb blush nu veti necesita sa faceti ce fac eu acum si anume s aumpleti portiunea aceea cu alb tot cu ajutorul lui paint bucket tool
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 8295a9u

Ods...dupa asta! ne ducem sus la Select-->Deselect!

Asa si acum dati click dreapta pe layer 1*cazul meu* si apasati Convert to smart objects
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6ljokck

Asa si acum mergem sus la Filter!
Filter-->Brush Strokes-->Spatter
Filter-->Artistic-->Plastic Warp sau! Filter-->Distort-->Pcean Ripple

Asa....ei bine acum...m ergem la acel blend poe care l-am alsat de izbeliste.....si ne ducem sus la Image-->Image size..si facem in asa fel incat sa intre in noul layer unde e portiunea alba

Dupa care daca vrem putem pune personajul undeva pe acolo prin peisaj!

Scriem un text!!! ..... ma rog ^^"....dupa care mergem la Layer-->Layer style blending option!...aici setam un stroke ceva le text si mergem la *vedeti screen-ul*
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6xipp1k
Dam...contours si append..veti vedea ca au mai aparut si altele..alegem cea care se potriveste
Dupa care iar sus la Layer-->Merge Visible

Dupa asta mergem sus again la File-->New alte dimensiuni!!!! mult mai mari ca primul!!! sa facem border nu conteaza daca e prea mare ca-l decupam ce ramane
si punem blend-ul big pe noul layer(care-l umplem cu negru sau alb de preferat...)
E prea mare deci luam ala crop..cu care tai si..
cam aBeat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6licmfm
sa..sa lasam...ca sa avem ce stroke face


Primul layer mergem sus la layer-->Layer style-->Blending option!!!
dam stroke (primul layer e ala cu negru umplut)
Dam Center..iata la mine cum arata
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6l4027b

Dupa care dam click pe blend adica..pe layer 2..sau cum se numeste la voi
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 8aowsr6
ceva de genu si iar la Layer-->Layer style-->Blending option
and..stroke again...si lasam cum e 1 px selectam
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 7welz5c

Asa dupa care..ready!!!! salvam ^^
mie mi-a iesit
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] 6tk42za
Sus In jos
Continut sponsorizat





Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Empty
MesajSubiect: Re: Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]   Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact] Icon_minitime

Sus In jos
 
Beat Mort[Photoshop,Paintshop,PhotoImpact]
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
~Passion~ :: Creativity :: Art-
Mergi direct la: